ČASTÉ OTÁZKY

lekce zpěvu v Praze i online

OPRAVDU SE MŮŽE KAŽDÝ NAUČIT ZPÍVAT?

Ano, každý se může naučit zpívat.
Pokud někdo “nemá sluch”, jak lidé často říkají, tak se zkrátka nejdříve naučí slyšet sám sebe a jde dál. V Singing is Fun škole je cvičení pozornosti ucha součástí výuky.

Mohlo se třeba stát, že vám někdo v dětství řekl, že byste zpívat neměli, že na to nemáte. Tak jste tedy nezpívali, ale najednou cítíte, že chcete! Pokud takový, či podobný blok máte, nevadí. Stačí se odhodlat na sobě pracovat. Nikdy není pozdě. Mnoho úspěšných zpěváků ze zahraničí zažilo, jak jim lidé kolem nich říkali: „Radši ani nezpívej, je to děs.“ Pak ale dokázali, jak moc se dotyční mýlili. Podívejte se třeba na příběh Shakiry. Video naleznete ZDE. 

Pokud umíte mluvit, umíte zpívat.
Jen je potřeba na sobě pracovat. Čisté tóny i intonace se dají naučit, je to jen o uchu. Rozsah se taky dá posunout a síla hlasu je zkrátka o kontrole svalů, trénování hlasivek a bránice. Dokonce i s barvou hlasu se dá manipulovat! 

Všechno to ale záleží primárně na studentovi – jak tvrdě je ochoten na sobě pracovat. Až v druhé řadě přichází učitel, jeho zručnost, důkladnost a schopnost najít způsob, jak danou věc naučit právě vás. 

Ne každý bude zpívat jako Mariah Carey, Whitney Houston nebo Bruno Mars. Ale můžeš být sám sebou.

PROČ ZAČÍT S INDIVIDUÁLNÍ VÝUKOU?

Když se začínate učit poznávat svůj hlas, je zapotřebí slyšet a vnímat v danou chvíli jen sám sebe. Často se setkávám se studenty, kteří cvičí podle videí z Youtube, anebo si zakoupí nějaký tréninkový materiál na internetu. Tyto pomůcky ovšem nestačí.
Když podle nich cvičí student, který nemá základní znalosti a není vedle něho nikdo, kdo by mu dal zpětnou vazbu, může se učit nesprávně a naučit se špatným návykům. S tím vám pomůžeme na vašich individuálních hodinách zpěvu. 

Individuální výuka je tu od toho, abychom my učitelé vnímali vás, to, co děláte správně, jaké jsou vaše hranice a kam se můžete v danou chvíli posunout. Nejsme tu proto, abychom vás komandovali. Zároveň vás ale učíme samostatnosti a když z hodiny odejdete, budete schopni cvičit doma sami.

CO JE U ZPĚVU DŮLEŽITÉ?

Vědět, proč chci zpívat | Naučit se vnímat tělo jako hudební nástroj | Nebát se dělat chyby | Pěstovat disciplínu

Zpěv má mnoho různých prvků a každý z nich může být důležitý z různých důvodů. Zde jsou některé z hlavních prvků zpěvu a důvody, proč jsou důležité:

Celkově je pro úspěšný zpěv důležitá kombinace výše uvedených prvků.

JAK ČASTO BYCH MĚL ZPÍVAT?

To je častá otázka. A já také otázkou odpovídám: „Jak dobrý zpěvák nebo zpěvačka chceš být? Jak úspešný chceš být? Čeho chceš dosáhnout? Záleží jenom na tobě.“ 

Pokud se rozhodnete být profesionálním zpěvákem nebo zpěvačkou, nikdy nenastane okamžik, kdy si řeknete: „Tak, a už všechno umím.“ Každý profesionál na sobě nepřetržitě pracuje, hledá způsoby, jak zlepšit svůj zpěv, projev, vystupování, choreografii… cesta zpěváka je o neustálém zdokonalování.

Technika vám ulehčí zpěv, ale jsou i jiné věci, na kterých musíte pracovat.

To co učíme, sami děláme. Není dne, kdy necvičíme a nezjišťujeme, kam až se můžeme posunout. 

Pokud si říkáte, že 1 hodina zpěvu týdně přece stačí, musíme vás zklamat. To je opravdu málo. 

Aby s vámi vaše tělo i hlasivky spolupracovali v naprosté jednotě ve chvíli, kdy je nejvíce potřebujete – třeba na pódiu během vašeho vystoupení – je nutné mít zvládnuté tzv. muscle memory, ear memory a body memory. Potom se na pódiu opravdu uvolníte, tělo a hlas budou v souladu a vy si můžete užít ten skvělý moment slávy. 

Doporučujeme proto cvičit každý den, alespoň chvilku. Zvyknete si díky tomu na svůj zvuk, hlas, své vlastní tělo a protáhnete si hlasivky.

CO MÁM DĚLAT S TRÉMOU A STRACHEM KDYŽ ZPÍVÁM?

Záleží na tom, jaký strach to je, ale žádné obavy – všechno se dá překonat a se vším se dá pracovat. Poznáváte se?
Bojím se, že udělám chybu.
Mám trému, když mě pozoruje moc lidí.
Mám strach, že nejsem dost dobrý zpěvák/zpěvačka.
Bojím se, že to nevyzpívám.
Mám strach, že na pódiu bude někdo lepší.
Bojím se, že mi nebude dobře.
Bojím se, že se neuslyším. Nelíbí se mi můj hlas…..a spoustu dalších

Strach je emoce, se kterou je potřeba pracovat. Technika zpěvu pomůže jen částečně. Snad každý, kdo někdy zpíval jinde než před zrcadlem, s hřebenem v ruce či ve sprše, už někdy zažil alespoň jeden typ strachu, který jsme vyjmenovali výše. Společně strach identifikujeme a pak s ním na hodinách postupně pracujeme.

Součástí výuky v Singing is Fun je trénink na odbourání strachu pomocí ozkoušených cviků a technik. Programovaní nových  návyku.

V ČEM JE SIF VÝUKA ZPĚVU UNIKÁTNÍ?

Se svými studenty se soustřeďujeme ne jenom na techniku zpěvu. Spolu s vámi pracujeme na plánování, sebeovládání, sebejistotě, motivaci a výsledcích. Pokud zpíváte pro radost, tak Vám pomůže najít Vás hlasový poklad.

Budete schopní trénovat i doma, protože nejen, že vás naučíme JAK na sobě pracovat efektivně i doma, ale pomůžeme vám si ujasnit vaše PROČ.

Díky Singing is fun můžete navštívit nahrávací studio, budete mít možnost se účastnit workshopů, dostanete se k zajímavým pěveckým nabídkám a zazpíváte si s kapelou na akcích školy Singing is fun viz https://singingisfun.cz/aktuality/

Netvrdíme, že zpívání není dřina. Je to dřina. Ale společně si věci nastavíme tak, aby to na hodinách zároveň byla i FUN (zábava).

PROČ JSOU STUDENTI SINGING IS FUN ÚSPĚŠNÍ?

Každý student dostane to, co hledá. Máme vynikajíce lektory a tím si u nás může každý student najít toho, kdo mu nejvíc sedí lidsky. 
Hodiny jsou připravované dle individuálních potřeb studenta. 

Reference od studentů naleznete ZDE. 

Jsme zastánci toho, že neexistuje jednotné měřítko, template, program, poučka. Každý zpěvák i zpěvačka jsou unikátní. Zajímají je různé hudební žánry, mají různé úrovně, povahy, návyky, časové možnosti, hlasy, cíle, rychlost učení a v neposlední řadě má každý i jiné ambice. 

Proto si každý student s pomocí svého učitele volí svoji cestu a vyvíji se podle toho, kam chce on sám dojít. A funguje to. Všichni studenti tak dosahují svých výsledků.

PROČ SINGING IS FUN VZNIKLA?

Zakladelka SIF školy – Beego Shea – vypráví příběh:
„Osobně jsem prožila snad všechny útrapy, kterými si na začátku prochází moji studenti. 

Neuměla jsem nic, neměla jsem techniku, ale chtěla jsem zpívat. Když jsem jako malá zpívala ve sboru nebo na soutěžích, tak nikdo techniku neřešil: hlavně, že jsme zpívali a vyhrávali. 

Zlom nastal v momentě, kdy jsem začala zpívat s první kapelou. Před lidmi jsem stála poměrně často a zpívala jsem jen sama za sebe. Začala jsem pociťovat strach, a navzdory tomu, že jsem doma i ve zkušebně poctivě cvičila, nic nepomáhalo. Hlasivky si dělaly co chtěly, ne vždy jsem vyzpívala vše, co bylo potřeba. Ztrácela jsem hlas a trápila se vlastní nedokonalostí a nejistotou. 

Zjišťovala jsem od ostatních zpěváků, co dělají jinak, než já. 

Pokoušela jsem se doma učit sama, ale prostě to nešlo. Tak jsem začala hledat někoho, kdo by mi pomohl. A najít někoho takového vůbec nebylo lehké. Jako by neexistoval učitel, který by mi věci dokázal vysvětlit tak, abych jim rozuměla, abych se na hodinách nekousala nudou a abych na sobě cítila výsledky. 

Po několika takových pokusech najít toho pravého jsem na doporučení šla k paní Vavrečkové, operní pěvkyni, která v té době učila různé muzikálové hvězdy. Na první termín jsem čekala téměř půl roku. 

Paní profesorka byla velice rázná, hodina trvala 45 minut, které vždycky utekly jako voda a cena také nebyla zanedbatelná. Ale potřebovala jsem někoho, kdo by mě zvládl. 

Vlastně jsem se ocitla na začátku, i když už jsem měla odzpíváno své. Vždycky, když jsem za dveřmi slyšela zpívat jiné žáky, připadalo mi, že vůbec nic neumím. A tak jsem začala cvičit. Denně jsem pracovala 4-5 hodin, abych se dostala na úroveň, na které byli ti, které jsem poslouchala za dveřmi. Na spoustu věcí jsem po chvíli přišla sama. Hnala mě nezkrotná touha být dobrá. 

Hodiny a hodiny jsem stála u zrcadla, nahrávala svůj hlas, hledala, jak to udělat správně. A čím víc jsem hledala, tím víc jsem se učila. Byla to výborná průprava. 

Začala jsem zpívat v jiné kapele, na pódiu jsem byla víc, než kdy předtím. Koncerty, kluby, festivaly, zahraničí…Přibyly i další projekty a myslím, že to bylo díky mé nově získané jistotě. Přestala jsem si stavit hranice. Chtěla jsem se posouvat víc, rychleji a dál. 

Po nějaké době za mnou začali chodit lidé, kteří říkali: „Já bych chtěl zpívat jako ty.“ Tak jsem jim vždycky vesele odpověděla, že můžou. Stačí přece jen cvičit a chtít. 

Ale pak mi řekli, že se chtějí učit přímo ode mě.
A tak to začalo.

Tím, že jsem si sama prošla dlouhou cestu, můžu a chci teď pomoci svým studentům, zkrátit tu jejich. Ve výuce jsem našla i jiné aspekty a zdokonalila techniku zrcadel, která studentům pomáhá pochopit jejich tělo a najít v sobě osobnost.

Dnes k nám dojíždí studenti z celé ČR, ale i zahraniční studenti, kteří žijí v ČR. Všichni naši Lektoři mluví plynule anglicky. Máme i studenty, kteří zpívají dlouho nebo dokonce vystudovali konzervatoř. Ti zase hledají něco nového, svěžího a chtějí se posunout ještě dál.

Zpětná vazba a výsledky studentů nám dělají velkou radost a naše práce nám tím dává o to větší smysl. 

Singing is fun!!!“