Jana Klusoňová

ZPĚVAČKA, LEKTORKA, HLASOVÝ PEDAGOG

Jana Klusoňová pochází z muzikantské rodiny.

Od 5 let navštěvovala Základní uměleckou školu Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde se učila hrát na flétnu, klavír a chodila do pěveckého sboru. V Litomyšli se také narodila, na což je velmi hrdá, protože toto východočeské městečko je rodištěm mnoha významných umělců a osobností.

Jako náctiletá začala zpívat s amatérskými kapelami rozličných žánrů a získala tak velmi cennou „školu“. V roce 1999 se zúčastnila celorepublikové soutěže mladých talentů (Talent 99), zaujala jazzovým cítěním a získala třetí místo.

Tentýž rok  v Praze soukromě navštěvovala lekce „popového zpěvu“ u hudebního pedagoga a svého času předního sólisty Karlínského divadla pana Vratislava Kadlece.

Krátce po narození svých dětí začala pořádat tématické a benefiční koncerty, kde sama také účinkuje. Celkově se potýkala s velmi silnou touhou vlastní hudební realizace, a i když se do té doby nikdy hudbou ani zpěvem neživila, začala si plnit vlastní sny a stala se lektorkou (začala pořádat pěvecké workshopy, semináře, kurzy a lekce zpěvu).

Vzdělávala se v oboru muzikoterapie, absolvovala pěvecké workshopy v Čechách i zahraničí (Německo). Velkým mezníkem byl pěvecký workshop s britskou zpěvačkou a skladatelkou Verity Standen, po jehož absolvování se rozhodla otevřít vlastní soukromou „školičku“ VOICE.

Díky tomuto odvážnému kroku  byla v roce 2017  zařazená mezi TOP 20 podnikavých žen roku v grantovém programu „podnikavá žena“, který je pořádán asociací AMSP (asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR).

Na blogu www.janaklusonova.cz publikuje blogové články, týkající se zpívání a propojení souvislostí zpěvu s naším vnitřním „já“. Zaměřuje se na „odblokování“ nejrůznějších strachů při zpěvu, kdy pro tuto práci aplikuje „tzv. Intuitivní zpěv“, neboli zpěv, který je přirozenou činností pro každého z nás a vede k autetičnosti projevu a zdravého sebevědomí.

Sama si prošla „zrušením“ mnoha bloků, ať už se jedná o zpívání, hry na hudební nástroj, nebo obecně vystupováním před lidmi. Přemohla paralizující trému, která jí bránila naplno ukázat její skutečný potenciál, a užít si zpěv se vším všudy.

Tyto zkušenosti vášnivě předává všem „svým studentům“, specializuje se na bloky a strachy při zpívání, podporuje a propaguje zpěv jako přirozenou součást nás všech. Věnuje se jedinečnosti a autentičnosti našich hlasů. Hlas jako takový je pro ní neomylným barometrem naší psychické i fyzické pohody.

Sama také vystupuje jako zpěvačka a to s vlastními i převzatými písněmi za vlastního doprovodu piana. V roce 2018 začala jako host spolupracovat s báječným Big bandem ZUŠ Litomyšl, s kterým připravila např. program složený z písní dnes již zesnulé fenomenální české zpěvačky Věry Špinarové.

Obecně miluje propojování různých hudebních žánrů s důrazem na originalitu hlasu a radosti z hudby.

REFERENCE NA JANU

Jana je úkaz! Nadšení, láska k hudbě a zpívání z ní “tryská” na všechny strany. Se stejnou “vervou” a vlastní osobitostí píše své blogové články, lektoruje a velmi podporuje každého, kdo se dostane do její blízkosti. Jako klavíristka jsem spolupracovala s Janou na krásných vánočních koncertech a různých vystoupeních.

MgA. Hana Tmějová Cembalistka, klavíristka, profesionální hudebnice a učitelka hudby

Milá Jani, jsem moc ráda, že jsi se vrátila k výuce intuitivního zpěvu. Jsem přesvědčená, že to jak “učíš” je jedinečné. Schválně jsem použila uvozovky, protože intuitivní zpěv není učení, je to nalézání svých skrytých možností, objevování sama sebe, a to nejen v hlasovém projevu. Jsi velice vnímavá a empatická žena, která dokáže svým nadšením a odhodláním předávat i část své duše.
Ze srdce děkuji, že jsi i mým hlasovým průvodcem.

Dagmar Krpčiarová Textařka a zpěvačka

Jani,
moc děkuju za naši společnou lekci a za to, že jsem tě poznala. Ukázala jsi mi nový rozměr zpívání, který jsem neznala, ale který mě neskutečně nadchl a baví mě. Doma jsem si hned zkoušela zpívat a všimla si rozdílu, kdy zpívám postaru a bolí mě u toho krk / hlasivky a kdy zpívám, jak jsme se dnes učily, a je v tom taková uvolněnost a řekla bych i laskavost ke svému hlasu, někdy jsem měla pocit, jako bych se se svým hlasem mazlila 🙂 A po dnešku ho mám zase o dost radši! A zpívání si víc užívám, i celým tělem a to je super!

Jana Harperová studentka zpěvu z Prahy