Silva Morasten

ZPĚVAČKA, SKLADATELKA, IMPROVIZÁTORKA

Morasten je rodačka z Ústí nad Labem, a především milovnice všemožných hudebních stylů od orientální hudby přes renesanci, baroko a dřevní blues po drum'n'bass, trip-hop či electro-ambient.

V dětství nastoupila do základní umělecké školy na hodiny zpěvu a klavíru k Mgr. Janě Šímové, kde se učila převážně techniku "bel canto". Kromě sólového zpěvu působila v několika sborech (např. liturgická hudba nebo gospel), nebo v orchestru, orientovaném na swing a rockenroll.

Během střední školy spoluzaložila kapelu H4S, kde se podílela na skládání melodií a textů. Dále hostovala např. s kapelou Blue Condition nebo v duetu s kytaristou Jiřím Krombholzem interpretovala jazzové a bluesové standardy. S chutí se účastnila různých veřejných jamů a improvizací s různými hudebníky. S Michalem Novotným improvizovali psychedelicky-bluesovou hudbu i texty v duetu s názvem Don't ask, don't care.

Od roku 2012 vystupuje s vlastní hudbou, doprovází se na klavír. Její skladby jsou převážně zhudebněná díla cizojazyčné poezie, okrajově i písně s vlastními texty.

Stylově je tvorba opřená o šanson, nicméně s výraznými prvky klasiky, orientálního folklóru, jazzu a blues. Několik vlastních písní složila k divadelní hře Wodny muž, jíž ztvárnil divadelní soubor Nepřijatelní. V roce 2019 vytvořila hudební motiv ke krátkému filmu Filipa Sýkory Clamor. Od roku 2018 prohlubuje znalosti o nezápadních hudebních systémech: arabských a tureckých makamech nebo indickém stylu "dhrupad", ve kterém se byla zaškolit přímo v Indii. S kytaristou Zdeňkem Martínkem zpívá flamenco.

Včetně lektorování zpěvu prochází muzikoterapeutickým tréninkem pod záštitou České muzikoterapeutické asociace.

WEBOVÉ STRÁNKY

morasten.com

ODKAZY

bandzone.cz/h4s

bandzone.cz/dadc