Mirka Novak

SOULOVÁ ZPĚVAČKA, HLASOVÁ TRENÉRKA, HUDEBNICE

Mirka Novak je soulová zpěvačka, hlasová trenérka a hudebnice
s magisterským titulem ZČU v Plzni. Ve snaze rozvinout svůj hudební potenciál pravidelně navštěvuje USA, kde spolupracuje
s významnými muzikanty jazzové R’n’B funk soulové scény – např.
s pianistou Federicem Gonzalez Penou (V. Wooten, Chris Botti),
s basistou Tarus Mateenym (Outcast, Lauryn Hill) nebo
s bubeníkem Davidem Haynesem (Prince, Chaka Chan), aj. 

Za své zahraniční úspěchy považuje vystoupení na Velvyslanectví ČR ve Washingtonu D.C., živé vystoupení s rozhovorem pro rádio KOOP v Austinu TX, koncert na mezinárodním hudebním festivalu SXSW, angažmá v prestižních jazzových klubech (Brass House TX, Twins Jazz DC). 

V Čechách nyní pracuje na různých hudebních projektech (The Dozen Street, Prague Connection, Mirka Novak Quartet),
se kterými vystupuje v klubech, jako např. Reduta, Ungelt,
U Staré Paní, atd. Vede pěvecké workshopy, hlasové dílny, spolupracuje s organizací Jazz Bez Hranic, s Hlasohledem, který zaštiťuje improvizátorka Ridina Ahmedová. Momentálně dokončuje autorské písně natočené v texaském Austinu.

REFERENCE NA MIRKU

Mirka je jedna z nejtalentovanějších zpěvaček v ČR, její muzikalita je naprosto unikátní. Jako lektorka je také jedinečná, dobře rozumí stavbě hlasivek a jejich fungování. Vokalní cvičení staví individuálně na každého zpěváka a vše umí výborně demonstrovat. Mirku jsem vyhledala hlavně z důvodu, abych objevila další možnosti svého hlasu, včetně zdravého používání hrudního rejstříku tak, abych si neublížila – zpěv je přecejen mou profesí. Zajímavý byl i psychologický vhled, nový způsob najednou lépe seděl i k mé osobnosti. Mirky vedení jen doporučuji!

Petra Ernyeiová jazzová zpěvačka, Petra Ernyei Kvartet, Swingfonix

Mirka Novak je naprosto univerzální pedagog, schopná pracovat se zpěvákem bez ohledu na styl, který dotyčný praktikuje. Během let jsme se setkala s mnoha pedagogy, kdy byl můj hlas vtlačován do určité představy, šablony. Výsledkem byl nepřirozený hlas, který jsem neměla pod kontrolou. Poté, co jsme začala na technice pracovat s Mirkou, dostavila se nejdříve poměrně značná frustrace z toho, že je všechno špatně, a že vlastně vůbec nevím, jak s hlasem pracovat. Nicméně postupem času bylo zřejmé, že hlas začal fungovat zcela jinak, zněl přirozeněji, zpívalo se mi mnohem lépe a s větší radostí. Mirka má velký talent na objevení a podepření přirozeného hlasu. Zároveň je zcela jedinečná v tom, jak s každým pracuje zcela individuálně, dle jeho potřeb a jeho schopností, nesnaží se všechny “nacpat” do jednoho zajetého způsobu zpěvu. Navíc je člověk nesmírně charismatický a podporující, což u učitele zpěvu pokládám za nesmírně důležité.

Ludmila Melková zpěvačka Girl Talk, aj.

Mirka Novak je parádní zpěvačka a jako lektorka jedna z nejlepších v Čechách. Absolvovala jsem s Mirkou jak pěvecký workshop, tak soukromou lekci – a v obou případech jsem hltala každé její slovo, notu, vše… Její lektorské taktiky, muzikantský, lidský přístup jsou tak opravdové… Často jí podezřívám, že ve velkém “využívá” psychologické triky :-)…, jelikož má psychologii vystudovanou. Tedy tím, že přesně ví, co dělá, jsou její lekce naprosto odborné a precizní po hudební stránce, ale také nesmírně lidské a “čisté” v jejím přístupu obecně.

Jana Klusoňová hlasový pedagog ve Studio Voice, zpěvačka

Po roce trápení na hodinách zpěvu na Základní umělecké škole jsem byla opravdu zoufalá, jestli můžu zpívat tak, jak bych si přála. Mirka pro mně byla “darem z nebes”. Svými netradičními, zato absolutně skvělými metodami, mi pomohla zbavit se strachu, který jsem ze zpěvu měla. Pomohla mi odstranit mé bloky, najít svůj hlas a především mě naučila si věřit! Proto k Mirce chodím zpívat již pět let a nedám na její rady dopustit. Od té doby se můj zpěv i mé sebevědomí zlepšily o 100%.

Tereza Lavičková zpěvačka, kytaristka z TeePee

Mirka Novak je učitelka se šestým smyslem, perfektně připravena na každou hodinu, s hlasem pracuje citlivě tak, aby zněl přirozeně ve všech žánrech. Mně, jako studentce klasického zpěvu, pomáhá jak s klasikou, tak s jinými žánry, které učím na ZUŠ.

Eva Horáčková učitelka na ZUŠ, konzervatoř

K Mirce jsem původně začala chodit, protože jsem se chtěla naučit sketovat. Ale nakonec jsem se tam naučila mnohem víc! Mirka je první učitelka zpěvu, která mě neučí jen hezky zazpívat nějakou písničku, ale učí mě poznávat svůj hlas a smysluplně s ním pracovat. Dokáže velmi přesně popsat a názorně ukázat, co se děje při různých zvucích s hlasivkami a v samotné dutině ústní, a co přesně je třeba udělat, aby daný zvuk změnil. Je velmi energická, podporující a hodiny s ní jsou velmi milé a přínosné.

Kateřina Cimpelová zpěvačka v Hradeckém Bigbandu

Výuku u Mirky Novak jsem začal navštěvovat, abych si rozšířil hlasový rozsah, zejména o hlavový rejstřík, který v mém případě úplně “chyběl”. Díky jejímu vedení jsem již po několika týdnech zaznamenal výrazné zlepšení. Hlavový rejstřík byl “nalezen”, rozsah mám po roce cca o kvartu větší a pracujeme na barvě hlasu. Pomocí výborně volených cvičení a triků dokáže Mirka z mého hlasu dostat maximum, a nejen to. Kromě dovedností mi při hodinách předává i obrovské množství svého elánu, životní energie a optimismu, takže z lekcí odcházím nadšený a motivovaný do další práce.

Pavel Baxa hudebník, ukulelista